Či sa vám nedarí s domácim pestovaním ovocia, zeleniny a bylín alebo, práve naopak, v tejto oblasti nemáte zatiaľ žiadne skúsenosti, tento článok bude pre vás užitočný. Obsahuje všeobecné tipy na rôzne balkóny a do rôznych domácností.
Vhodné podmienky
K pestovaniu ovocia, zeleniny alebo byliniek na balkóne budete potrebovať v prvom rade dostatočne veľké črepníky. Vo väčšom množstve zeminy je viac živín a dokáže udržať viac vody. Berte do úvahy individuálne potreby jednotlivých druhov rastlín, napríklad, paradajky potrebujú kvetináč s priemerom aspoň 30 cm a hĺbkou 20 cm, jahody sa najlepšie budú cítiť v závesných košoch s minimálnym priemerom 20 cm, kým bylinkám môže postačiť aj črepník s priemerom 10 až 15 cm. Každopádne, nevyhnutné je zabezpečiť voľný odtok prebytočnej vody, a preto by mali byť všetky kvetináče vybavené otvormi na spodku.
Aj pri výbere substrátu platí, že každá rastlina potrebuje niečo iné. Všeobecným pravidlom je to, že by ste sa mali vyhýbať vonkajšej zemine a kupovať len balenú, aby ste sa vyhli riziku škodcov. Z rovnakého dôvodu sa odporúča použiť každý rok úplne nový substrát. Mal by obsahovať dostatok živín, a oplatí sa zainvestovať do kvality.
Výber miesta
Čím viac slnka, tým lepšie. To vám zabezpečí bohatú a bujnú úrodu. Aj tie druhy, ktoré najviac tolerujú tieň, sa cítia najlepšie vtedy, ak sú vystavené priamemu dotyku slnečných lúčov 4-6 hodín denne. Ak váš balkón je skôr tienistý než svetlý, pestujte radšej také rastliny, u ktorých konzumujeme „nadzemné“ časti, napríklad hlávkový šalát, špenát, fazuľa alebo jahody s označením „shade-tolerant“.
Nezabúdajte, že vietor môže nepríjemné prekvapiť aj cez leto. Vyberte teda také miesto, kde budú vaše rastliny chránené aj v takomto počasí. Môže to byť v tesnej blízkosti steny, zábradlia alebo môžete takúto prekážku vytvoriť aj umelo, pomocou ohrád. Tie by však samozrejme nemali blokovať svetlo.
Veľkou dilemou môže byť nedostatok miesta. Ani v takomto prípade sa však nemusíte rozlúčiť s ideou balkónovej záhradky. Najskromnejšie sú v tomto kontexte bylinky. Dobrým riešením je aj kolík, ktorý umožní vertikálny rast. Podobnú alternatívu ponúkajú drevené stojany, rebríky a závesné alebo nástenné kvetináče. S ovocím je to ľahšie, vyberte si akékoľvek miniatúrne, tie zaberajú málo priestoru do šírky aj do výšky.
Starostlivosť
Rastliny na balkóne sú ako domáci miláčikovia, potrebujú vašu starostlivosť niekoľkokrát denne. Pravidelne ich zalievajte, najlepšie je ráno, aby do večera stihli vyschnúť a aby ste tak znížili riziko plesní. Väčšina ovocia a zeleniny potrebuje približne 2,5 cm vody týždenne. V horúcom a suchom počasí používajte aj rozprašovač na osvieženie, a ak je to potrebné, aj viackrát denne. Dávajte však pozor na to, aby ste rastliny neprelievali, pretože to môže viesť k hnilobe koreňov.
Hnojte pravidelne podľa potrieb jednotlivých rastlín. Zvyčajne to býva aktuálne každé 2-4 týždne počas vegetačného obdobia. Pre dlhodobé uvoľňovanie živín použite organické hnojivo alebo kompost, na rýchle doplnenie sú vhodné zvyčajne tekuté.
Zdroj fotiek: Unsplash
Pridať nový komentár