Zverejnené: 23.01.2017
Keď vonku klesajú teploty hlboko pod nulou, byty a domy sa intenzívne vykurujú, aby nám bolo dnu príjemne teplo. To ale spôsobuje, že najmä v panelákových bytoch sa klíma v miestnostiach mení doslova na púšť. Vlhkosť klesá pod optimálnu hranicu a ľudský organizmus trpí, extrémne ten detský.
Suchý vzduch netrápi len malé deti, astmatikov a alergikov, ale aj zdravých ľudí a doslova ničí naše zdravie. Najviac postihnuté suchým vzduchom sú dýchacie cesty, oči, ale aj pokožka. Príliš suchý vzduch spôsobuje, že sme náchylnejší na kašeľ, páli nás v nose, pridružiť sa môžu aj rôzne dýchacie infekcie. Pokiaľ ide o oči, citlivejší ľudia môžu mať pocit rezania a pálenia. Pokožka je často nadmerne suchá až šupinatá. O tom, že sa necítime komfortne, ani nehovoriac.
Mnohí z nás si počas vykurovacej sezóny pomáhajú preto rôznymi domácimi zlepšovákmi: mokrými uterákmi alebo odparovačmi vody na radiátoroch, interiérovými fontánkami, či sušením blelizme v bytoch. Ak pestujete izbové kvety, vlhkosť môže, ale naozaj iba mierne, stúpnuť aj z odparovania vody z ich listov, apod. Osvedčenou metódou je aj zníženie teploty v byte. Je známe, že cez deň by optimálna teplota v miestnostiach mala byť okolo 23 stupňov (ak vám je pri takej teplote chladno, radšej sa teplejšie oblečte), počas spánku by teplota v spálni nemala byť vyššia ako 20 stupňov Celzia.
Najvhodnejším riešením pri veľmi suchom vzduchu v byte je zadováženie si zvlhčovača vzduchu najmä ak sú v domácnosti malé deti, astmatici alebo alergici. Na trhu je niekoľko druhov a typov.
Pri výbere treba dbať na niekoľko veľmi dôležitých hľadísk:
- Medzi najdôležitejší faktor patrí ľahké a nenáročné udržiavanie zvlhčovača v čistote, aby sa v ňom netvorili zdraviu škodlivé baktérie a nečistoty. Výhodné je, ak sa na pravidelné čistenie môže použiť obyčajná voda, do ktorej stačí pridať pár kvapiek octu alebo citrónu. Ak treba prístroj komplikovane rozoberať, mechanicky čistiť a znova skladať, je viac než isté, že po istom čase skončí ako nepotrebná haraburda v pivnici. Veľmi praktické je, ak má zvlhčovač zabudovanú v plastoch antibakteriálnu ochranu, ktorá zabraňuje rastu baktérií a rias v nádobe.
- Ak hovoríme o ľahkej údržbe, najvhodnejšie sú také zvlhčovače, pri ktorých je možné používať vodu priamo z vodovodu. Nebudete tak závislí od nakupovania destilovanej vody alebo drahých filtrov.
- Konkrétny typ zvlhčovača treba voliť aj v závislosti od veľkosti, alebo inak povedané, objemu miestnosti.
- Všímať si treba intenzitu zvlhčovania prístroja. Ak vlhkosť presiahne optimálnu hranicu - zvyčajne cca 60 percent - so zvlhčovaním treba prestať. Príliš vysoká vlhkosť praje totiž plesniam a baktériám.Vhodným doplnkom k zvlhčovaču je preto digitálny vlhkomer, alebo ešte lepšie- obstaranie modelu zvlhčovača s automatickou reguláciou.
- Mnohé zo zvlhovačov slúžia zároveň aj ako čističky vzduchu. Hovoríme im tiež práčky vzduchu, ktoré vzduch prefiltrujú a zbavia prachu a škodlivín. Tieto kombinované zariadenia sú vhodné osobitne pri astmatikoch a alergikoch.
Ultrazvukový alebo parný?
Medzi najpopulárnejšie typy patria ultrazvukové zvlhčovače. Fungujú na princípe rozprašovania vody ultrazvukom. Sú úsporné, s malou spotrebou enerie a relatívne tiché. Zároveň sa vyznačujú vysokou účinnosťou. Ak sú však v domácnosti prítomní aj zvierací miláčikovia, tí možu byť vysielanými ultrazvukovými akustickými vlnami viac nepokojné. Najviac sa hodia do miestností s celodenným pobytom. Ak pri spaní vyžadujete absolútne ticho a pokoj, všímajte si hlučnosť vybratého modelu - jemné vrčanie niektorých z nich by vám mohlo pri posteli prekážať.
Parné zvlhčovače využívajú na zvlhčovanie ovzdušia veľmi výkonnú technológiu - paru. V prístroji sa zohrievaním voda premieňa na paru, ktorá je do prostredia vypúšťaná a pri niektorých typoch aj čiastočne ochladená. Para dokáže ovzdušie dostatočne zvlhčiť za pomerne krátky čas. Jeho nevýhodou je vyššia spotreba energie. Na porovnanie: tisíc-wattový príkon parného zvlhčovača s 20 wattmi ultrazvuku je nepomerne viac.
Redakcia Rady a tipy
Pridať nový komentár