Kúpa televízora nie je jednoduchá, široká ponuka trhu je síce pozitívna skutočnosť, na druhej strane predlžuje proces výberu. Jedným z hlavných predpokladov úspechu je to, že si vopred premyslíte, čo vlastne potrebujete a očakávate od svojho budúceho zariadenia. Do aktívneho hľadania „toho pravého“ sa teda pustite až vtedy, keď budete naozaj vedieť, čo vlastne chcete. A tento článok vznikol presne preto, aby vám pomohol, ako na to.
1. Miesto činu
Môže mať váš televízor akékoľvek skvelé kvality, neuspokojí vaše potreby, pokiaľ nebude kompatibilný s miestnosťou, v ktorej sa nachádza. Ak „miestom činu“ je štandardná izba, obývačka s veľkými oknami, ktoré cez deň prepúšťajú veľa svetla, vyhovovať vám budú televízory LCD. Ak však plánujete legendárne filmové večery s dôrazom na detailný obraz aj v tých najtmavších odtieňoch a z každého uhla, hľadajte označenie OLED. No a pre najrealistickejší obraz máte k dispozícii QLED alebo Quantum dot modely.
2. Veľkosť televízora
Aj pri tejto vlastnosti by ste mali vychádzať z toho, kde vlastne bude umiestnený váš nový televízor. Nezáleží pritom len na veľkosti miestnosti, podstatné je i to, z ktorého bodu budete svoje obľúbené relácie najčastejšie pozerať.
Priemer obrazovky sa v prípade súčasných produktov pohybuje zvyčajne v rozmedzí 47-265 cm. Ak sa na obrazovku pozeráte zo vzdialenosti do 1,5 m, bude vám stačiť priemer 80 cm. Vzdialenosť medzi 1,5-2 m si vyžaduje priemer 80-100 cm, kým obrazovky s priemerom 100-115 cm sú ideálne na diaľku 2-2,5 m.
3. Rozlíšenie obrazovky
Rozlíšenie obrazovky je celkom silným synonymom kvality obrazu. V praxi to znamená, že počet pixelov nie je len nejakým vedľajším údajom pre technických puntičkárov, ale základným predpokladom pocitu spokojnosti z nákupu televízora. Čím viac ich je, tým ostrejší bude obraz zariadenia. Na výber máte rôzne možnosti:
- HD (1280×720),
- Full HD (1920×1080),
- 4K Ultra HD (3840×2160).
4. Spotreba energie
Tento faktor je už dnes naozaj neoddeliteľný od rozumného spotrebiteľského správania. Okrem snahy o vytvorenie ekologickej domácnosti myslite aj na svoju peňaženku. Za televízor neplatíte iba pri kúpe, budete ho používať dlhodobo, a nie je jedno, koľko energie spotrebuje.
V prvom rade vám odporúčame vybrať si produkt z energetickej triedy A. Záleží aj na veľkosti obrazovky, čím menšia, tým menej energie spotrebuje. Rozhodujúcim faktorom tu môže byť dokonca i HD rozlíšenie – Ultra-HD spotrebuje viac ako HD zariadenie rovnakej veľkosti.
5. Aj televízor môže byť smart
Ste zástancom inteligentných zariadení? Tak možno, že vás v ponuke televízorov budú najviac zaujímať smart modely. Táto funkcia umožňuje prístup k informáciám z internetu priamo cez TV. Znamená to napríklad aj písanie emailov, surfovanie po sociálnych sieťach, pozeranie videí na YouTube a samozrejme aj streamovacích portálov (Netflix, HBO Go atď.).
Smart televízory viete spárovať aj s telefónom alebo tabletom. Mali by ste sa však uistiť o tom, či sú dané zariadenia kompatibilné.
SMART TELEVÍZOR PHILIPS 65PUS7607
Zdroj fotiek: Pexels, Andreashop
Pridať nový komentár