Príprava budúceho prváčika na novú životnú etapu prebieha v rôznych oblastiach. Pri povzbudivých konverzáciách, kúpe školskej tašky, návšteve budúcej triedy bude žiadúca aj jemná modifikácia detskej izby. Neviete, ako na to? Tak tento článok je presne pre vás.
Písací stôl bez vedľajších účinkov
Škola nie je zmena len pre psychiku, ale aj telo. Miesto poobednej voľnej hry v dennom režime sčasti preberie sedenie za písacím stolom. Dbajte teda na to, aby tento kus nábytku a rovnako aj stolička vyhovovali ergonomickým pravidlám i individuálnym charakteristikám telesnej schránky ich malého používateľa.
Domáce úlohy by sa mali písať pri dobrých svetelných podmienkach. „Nemať tmu“ nestačí. Svoje pravidlá ma aj umiestnenie lámp a poloha okna voči písaciemu stolu. Nič by pri písaní nemalo zatieňovať zošit ani ruku dieťaťa. U ľaváka by zdroj svetla malo byť na pravej strane, u praváka na ľavej.
Všetko na svojom mieste
Ak písací stôl nemá úložný priestor alebo nie je dostatočný, dokúpte k nemu samostatný kontajner. Dieťa by malo mať všetko uložené v prehľadnom systéme a v prípade potreby hneď poruke. Rovnako to platí na väčšie aj menšie pomôcky, od učebníc cez zošity až po strúhadlo. Drobné položky by mali byť uložené adekvátne ich rozmerom, napríklad v krabičkách, stojanoch na perá atď. V zásuvkách môžete vytvoriť samostatné priehradky pomocou organizéra alebo pevnými kartónovými pásikmi.
Tabuľa ako v škole
Aj vy ste milovali písanie na tabuľu? Tiež ste pred ňou stáli aj počas prestávok a hrali sa na malého maliara? Doprajte túto radosť svojmu dieťaťu. Kriedy už v mnohých školách nahradili fixky, ale dohodnite sa s obyvateľom detskej izby, ktorú verziu preferuje. Nikdy však nezabudnite na to, že tento element má byť zdroj radosti zo školy, zábavy z hry a nie stresov z „domáceho skúšania“.
Lákavá knižnica
Najlepším spôsobom, ako viesť deti k čítaniu je, keď vidia svojich rodičov s knihami pravidelne. No kľúčové je aj to, aby mali vytvorené podmienky k tejto aktivite. Čítací kútik by nemal chýbať v izbe prváčika (ideálne je však zariadiť ho už v predškolskom veku).
V prvom rade by na pevných a vkusných policiach mali odpočívať zaujímavé príbehy a vzrušujúce informácie o svete. Knihy vyberajte spoločne s dieťaťom, ak mu však nejaké darujete, daný titul by mal byť adekvátny jeho veku a záujmom.
Radosť z čítania zvýši aj dokonalý komfort vo forme veľkého kresla, stolíka na šálku s čajom a rozčítanú knihu. Nakoniec, bez lampy čítací kútik nemôže vzniknúť, a to z 2 dôvodov: pre vytvorenie útulnej atmosféry a kvôli zdraviu očí.
Hru potrebujú aj školáci
Nástupom do školy vôbec nezmizne potreba hry, to by mala rešpektovať aj izba prváka. Zariaďte ju tak, aby v nej bolo dosť priestoru na hru. Aj na slobodnú, bláznivú, intenzívnu. Majte na pamäti, že táto aktivita nie je „len“ o zábave, má niekoľko podstatných benefitov v kontexte vývinu.
Zdroj fotiek: Pexels
Pridať nový komentár