Jar prináša čerstvý vánok nielen do prírody, ale aj do vášho domova. Bohužiaľ, iba obrazne. Aby bola domácnosť svieža, čistá a hygienicky bezpečná, musíte sa o ňu postarať vy. Jarné upratovanie je nemilá povinnosť a zvyčajne ho odkladáme čo možno najdlhšie. A to aj s vedomím, že neporiadok sám nezmizne. Vyhrňte si rukávy a pustite sa do upratovania teraz. S našimi typmi zvládnete jarné upratovanie rýchlo a možno vás začne aj baviť.
Chce to plán
Žiadna bitka sa nezaobíde bez dobrej stratégie. Dokonca ani keď sa bavíme o upratovaní. V prvom rade v kalendári zakrúžkujte najbližší voľný deň a sľúbte si, že aj keby traktory z neba padali, upratovať sa bude.
V druhom kroku urobte previerku “arzenálu“. Uistite sa, že máte dostatok čistiacich prostriedkov, pomôcok a chýbajúce doplňte. Nemusíte nutne kupovať nové. Prach poutierate aj s kúskom starej plachty a čistiacu chémiu nahradia podomácky vyrobené čističe alebo ekologické varianty z bezobalovej predajne.
Tretí krok dá zabrať najviac. Aby išlo upratovanie od ruky, musíte pretriediť veci. Určite aj vaša skriňa praská vo švíkoch a z detskej izby by ste pokojne mohli mať súkromnú škôlku. A čo tie staré „poklady“, čo roky skladujete v pivnici? Keď ste ich nevyužili doteraz, už ich nepoužijete nikdy. Zbavte sa zbytočností. Zvládnete to aj bez nostalgie. Vyhadzovať nič nemusíte, stačí ponúknuť veci susedovi, kolegom, známym alebo darovať na internete. Staré veci takto nájdu využitie a mnohým ľuďom urobíte radosť. Uvažujte racionálne a uvoľnené miesto zaplňte tým, čo skutočne potrebujete.
Vytvorte pohodovú atmosféru
V deň „D“ pošlite všetkých členov domácnosti na výlet a zatvorte dvere. Reči o spravodlivom rozdelení úloh medzi členov domácnosti pri veľkom upratovaní neplatia. Tie sú nápomocné pri bežnej údržbe, teraz by vás partner a deti iba vyrušovali. Keď budete mať čisté pole, pustite nahlas dobrú hudbu a nikto vám nezakáže ani pohár vína. Začína sa vám jarné upratovanie páčiť?
Postupujte systematicky
Miestnosti berte útokom jednu po druhej a držte sa upratovacieho pravidla „zhora nadol“ Môžete začať napríklad s priestorom, ktorý dá najviac zabrať. A tým je kuchyňa a kúpeľňa. Podlahu v celej domácnosti nechajte na koniec.
5 malých trikov pre veľký efekt
Steny
Každú stenu prejdite vysávačom od stropu po podlahu. Zamerajte sa na rohy, kde býva najviac prachu a pavučín. Fľaky a odreniny šetrne odstránite s vodou a sódou bikarbónou.
Nábytok
Menšie kusy nábytku odtiahnite, povysávajte a umyte priestor pod ním. Drevené povrchy ošetrite mäkkou handričkou a vyleštite včelím voskom. Na tie kovové použite roztok z octu a soli.
Textil
Koberce vyprášte, povysávajte a vytepujte alebo použite kefu. Zašlé škvrny odstráni starý známy ocot a sóda bikarbóna. Matrace vytiahnite na vzduch, vankúše, obliečky a záclony zase do práčky.
Spotrebiče
Všetky spotrebiče zbavte nečistoty, zápachu, vodného kameňa a nezabudnite na mraziak. Aj tento manéver uľahčí roztok z octu a sódy bikarbóny. Zápach z chladničky odstráni rozkrojený citrón, jablko alebo miska s kávou. Na záver každý spotrebič vydezinfikujte.
Doplnky
Lampy a svietidlá stačí pretrieť navlhčenou handričkou. Výnimkou je osvetlenie v kuchyni, ktoré môže byť zanesené mastnotou. Tam potrebujete účinnejší prostriedok. Napríklad domáci odmasťovač, vyrobený zo saponátu, citrónovej šťavy, octu a destilovanej vody. S tým vyčistíte aj sklokeramiku a digestor.
Autor fotky: RODNAE Productions na Pexels
Pridať nový komentár