Máte domácnosť ako zo škatuľky? Každý deň čistíte toaletu, pravidelne utierate prach a z podlahy by sa dalo doslova jesť? Aj napriek tomu, že svedomito upratujete, nájdu sa miesta, na ktoré zabúdate.
Domácnosť upratujeme preto, aby sme sa v nej dobre cítili, ale hlavný dôvod je hygiena. Hygiena je zárukou bezpečnej domácnosti a spoľahlivou ochranou pred vírusovými ochoreniami a alergiami. Paradoxne miesta, ktoré sú najviac zamorené baktériami a tým pádom najviac nebezpečné, často prehliadame. Ktoré sú to?
Ovládač na televíziu
Ovládač na televíziu je častým predmetom šarvátok medzi členmi domácnosti, ale aj zdrojom patogénov. Denne sa dostane do našich rúk niekoľkokrát. Často ešte predtým, ako si ich umyjeme. Spomeňte si, koľkokrát sa vrátite domov a ihneď zapnete obľúbený program.
Všetky baktérie, prinesené z vonkajšieho prostredia zostanú na ovládači a roznášajú sa ďalej. Takže nabudúce, keď budete behať po byte s dezinfekciu, nezabudnite na ovládač. Pozornosť venujte najmä priestoru medzi tlačidlami, kde sa zachytáva najviac nečistôt.
Mobilný telefón, peňaženka a kľúče od bytu
Nech idete do práce, na prechádzku alebo do obchodu, všade so sebou beriete tri veci. Mobil, peňaženka a kľúče. Tieto predmety chytáte neumytými rukami a neraz skončia na verejných plochách, ktoré sú spojené s vysokým rizikom kontaminácie. Lichotivý nie je ani výsledok štúdie, ktorá poukazuje na fakt, že každý šiesty mobil je kontaminovaný fekálnymi látkami. Baktérií a špiny sa pritom zbavíte veľmi jednoducho. Mobil a peňaženku každý deň ošetrite tampónom a dezinfekciou. Kľúče stačí namočiť do dezinfekčného roztoku.
Hubka na riad
Hubka je považovaná za najšpinavší predmet v domácnosti. Milióny druhov baktérií si tam robia diskotéku a vy ňou umývate taniere, z ktorých jete. Teraz nechceme, aby ste hubku po každom použití vyhodili. Za to by sa nám príroda nepoďakovala. Hubku spoľahlivo sterilizuje umývačka riadu. Vložte ju k špinavému riadu a nastavte program na najvyššiu teplotu. Ak nemáte umývačku, obdobne poslúži mikrovlnka.
Uteráky a kuchynské utierky
Uterák, zavesený vo vlhkom prostredí je lapač baktérií. Dôkladné umývanie rúk potom stráca efekt, pretože utieraním do kontaminovaného uteráka sa opäť dostanú na ruky. Uterák na ruky meňte každé dva dni a ten použitý perte pri teplote najmenej 60 °C. To isté platí v prípade utierok na riad.
Pridať nový komentár