Prechádzka v horách s celou rodinou, dobývanie lesných cestičiek s kamarátmi alebo objavovanie prírodných krás mimo mesta len v spoločnosti vlastných myšlienok – jednodňová túra môže mať rôzne podoby. Všeobecne však platí to, že každá verzia predstavuje aktivitu, ktorá má pre zdravie a celkové psychické rozpoloženie významné benefity. Nech vám v tom zlé počasie nezabráni!
Túra v horúčavách
V prvom rade zvážte, či jednodňová túra musí trvať celý deň. Ak sú teploty veľmi vysoké, pre menej skúsených turistov to môže predstavovať riziko zdravotných komplikácií. Každopádne, či sa už budete držať pôvodného plánu alebo sa pobytu prírode v najhorúcejších hodinách vyhnete, vo vašom základnom vybavení nemôže chýbať dostatočná zásoba čistej vody (môžete mať niekoľko veľkých fliaš), pokrývka hlavy a krém s SPF faktorom. Ochranné kozmetické prípravky si naneste ešte pred odchodom z domu a potom sa priebežne natierajte podľa návodu.
Vyberte si ľahké, priedušné oblečenie, ktoré odvádza pot a rýchlo schne, napríklad merino vlna, polyester, nylon, bambusové vlákno alebo tkaniny s UV ochranou. Platí to na každú časť tela, od hlavu až po päty. Vyhnite sa tmavým kúskom, tie totiž absorbujú teplo. Obuv by mala byť taktiež priedušná s dobrou trakciou.
Túra v daždi
Ísť na túru s dáždnikom? No jasné, aj to je možné, ale praktické to určite nebude. Ak si však pobyt v prírode chcete užiť naplno, určite preferujte radšej vhodné oblečenie. V prvom rade, mali by ste poznať rozdiely medzi typmi ochrany:
- vodeodolné oblečenie: poskytuje ochranu pred ľahkým dažďom, ale vyššiu priedušnosť ako nepremokavé kúsky,
- vodoodpudivé oblečenie: v podstate impregnované oblečenie, ktoré nepremokne tak rýchlo ako kúsky bez takejto ochrany,
- nepremokavé oblečenie: najvyšší level ochrany pred dažďom, čiže neprepúšťa cez seba vlhkosť.
Obujte si kožené alebo syntetické turistické topánky s nepremokavou membránou (napr. Gore-Tex). Pozrite sa aj na podrážku, mala by mať hlboký dezén a dobrá trakcia je kľúčová na klzkých povrchoch.
Okrem vášho tela by mali byť chránené aj cennosti, čiže zoberte si i batoh z vodeodolného materiálu alebo vybavený nepremokavou pláštenkou. Do obalov zabaľte aj elektroniku, mapy a dokumenty.
Venujte pozornosť výberu trás a v prípade potreby modifikujte svoj pôvodný plán. Zvoľte takú, na ktorej nájdete dostatok úkrytov pred dažďom, ako sú skaly alebo jaskyne. Vyhnite sa naopak takým, ktoré sú náchylné na záplavy alebo bahno.
Túra v premenlivom počasí
Ak očakávate výrazné výkyvy počasia, budete potrebovať priestrannejší batoh, aby ste si mohli zbaliť ochranné pomôcky na každú príležitosť, napríklad krém s ochranou SPF aj hornú vrstvu, ktorá zabráni preniknutiu vlhkosti pod oblečenie.
Vrstvené oblečenie je dobrým nápadom v každom prípade, no v premenlivom počasí ani nemáte veľmi na výber. Oblečte si základnú vrstvu zo syntetickej tkaniny, merino vlny alebo iného materiálu, ktorý odvádza pot. Na nej by mala byť izolačná vrstva na udržiavanie tepla, napríklad fleece bunda. Vrchná vrstva je potom tá, ktorá vás ochráni pred dažďom.
Zdroj fotiek: Pexels
Pridať nový komentár