Zverejnené: 30.06.2016
Nedajte sa počas vašej neprítomnosti doma okradnúť.
Dovolenky odjakživa boli, sú a predpokladajme, že aj budú (s ohľadom na to, akí sme my, ľudia, nepoučiteľní), hotovým rajom pre zlodejov. Bez preháňania môžeme povedať, že zlodejíčkovia rôzneho kalibru na toto obdobie doslova netrpezlivo čakajú a podobne ako pred Vianocami im mnohí z nás poskytujú celý rad príležitosti, aby si omastili vrecká. Prečo? Lebo zabúdame na ostražitosť a pokiaľ ide o naše domovy, zabúdame na základné zásady bezpečnosti.
Napriek tomu, že na túto tému vyšlo už nespočetné množstvo článkov a média dookola upozorňujú na riziká, každý rok sa opakuje to isté. Preto skúsime aj my ešte raz, pre istotu, upozorniť v kocke na čo dbať, čomu sa vyhnúť pred odchodom na dovolenku a ako zabezpečiť svoj byt alebo dom tak, aby ste neprišli k ujme. A nepokazili si hneď po návrate dojmy z príjemnej dovolenky.
Rizikovejšími z hľadiska prístupu pre zlodejov sú byty na prízemí a domy v odľahlejších miestach obklopené prírodou.
Kde bývate? V husto zastavanej oblasti, alebo skôr excentricky a váš príbytok stojí vo vzdialenejšej časti od ostatných? Alebo máte byt na prízemí? Pamätajte, že na ochranu svojho domu pred zlodejmi musíte v takom prípade dbať oveľa viac. Zlodej si skôr trúfne na cudzí majetok tam, kde ho nikto nevidí a on môže nerušene "pracovať", alebo sa môže dostať dovnútra takpovediac bez problémov, bez väčších prekážok. Tak napríklad vstupy do domov "maskované" stromami alebo kríkmi sú pre zlodejov takmer ideálne podmienky.
Odborníci tu odporúčajú zvoliť ako optimálne riešenie kombináciu mechanického a elektronického zabezpečenia domu, resp.domácnosti. Konkrétne to znamená mať dobré a kvalitné bezpečnostné dvere, kvalitné okná (alternatívou sú okná s fóliami), plus alarm, resp. kamerový systém.
Úplne najlepším riešením je inštalácia elektronického zabezpečovacieho systému napojeného na políciu, čo však niečo stojí.
Uvedené platí samozrejme aj všeobecnosti, nielen pri bývaní "na samote" alebo v byte na prízemí.
Uvedené platí samozrejme aj všeobecnosti, nielen pri bývaní "na samote" alebo v byte na prízemí.
Kadiaľ sa može dostať zlodej do vášho príbytku?
Predovšetkým cez dvere a okná. Na mysli je potrebné mať v prípade domu aj podkrovie, malé strešné okná, pivničné okienka, balkóny a lodžie, ale i garážové brány ako dobrú cestu ako sa zlodej dostane do vnútra.
Preto obstarať kvalitné bezpečnostné dvere a spoľahlivo zabezpečené okná treba považovať za prvoradé.
Platí pritom, že dôležitú úlohu zohráva nielen kvalita dverí samotných s primeranou bezpečnostnou vložkou a kovaním, ale aj zárubne. Dvere by mali byť osadené v bezpečnej, spevnenej zárubni. Inak sa môže stať, že vstup cez dvere nebude až takou veľkou prekážkou, pretože stačí ľahko vypáčiť zárubne a je to.
Pokiaľ ide o okná, riešením môže byť najmä pre prízemia a nižšie poschodia bezpečnostná fólia. Okná s bezpečnostnou fóliou sťažujú lupičovi potichu sa dostať dovnútra. Musí pritom urobiť dosť veľký rámus, ale v princípe túto prekážku môže prekonať. Istejšia je preto ozdobná mreža.
Je to samozrejmosť, ale predsa: dvere pre odchodom z domu, bytu, zamknite, okná starostlivo pozatvárajte. Nenechávate nikdy okná hoci aj mierne pootvorené na tzv. "vetračku".
Ak si zvolíte na nákupy internetový obchod Andreashop, v sekcii Bezpečnosť a automatizácia domu nájdete rôzne užitočné prístroje, zariadenia a aparáty od tých lacnejších až po drahšie kusy.
Možno vás zaujme veľmi užitočná vec, senzor na dvere, ktorý vás okamžite upozorní tak na bežné otvorenie dverí, ako aj na pokus o násilné vniknutie, kedy spustí poplach.
Alebo ďalší chytrý model senzoru Gigaset. S ním sa stáva život jednoduchší bez ohľadu na to, kde sa nachádzate. K prístroju vám potom stačí mať smartfón a pripojenie na internet. Snímač dverí zistí, či sú tie otvorené normálne, alebo sa ich niekto pokúsil otvoriť bez kľúča. V taktom prípade zariadenie vydáva hlasný zvuk a zároveň vás infomuje cez smartfón.
Možno sa vám zapáči senzor, ktorý ochráni tak vaše dvere ako aj okná. Revolučný magnetický senzor je taký malý, že vo väčšine prípadov ho je možné namontovať takmer neviditeľne.
Ďalšie dobré rady.
► Máte dobrého suseda, na ktorého sa môžete stopercentne spoľahnúť? Alebo priateľa, ktorému nerobí problém z času na čas počas vašej neprítomnosti zájsť do vášho príbytku a vyvetrať, poliať kvety, vybrať plnú poštovú schránku? Poproste ho o to. Aj toto je dobrá možnosť na odplašenie neželaného hosťa. Ak takáto alternatíva neprichádza u vás do úvahy, skúste pouvažovať nad kúpou zariadenia, ktoré večer v náhodných intervaloch rozsvecuje na určitý čas svetlá a tým vzbudzuje dojem, že niekto je doma.
► Odborníci radia nezaťahovať rolety a žalúzie na oknách. Zlodej aj takto môže nadobudnúť dojem, že nie ste doma.
► Cennosti, šperky, alebo väčší obnos peňazi nikdy nenechávajte "len tak". Uložte ich do kvalitného certifikovaného trezoru. Ak nechcete do jeho kúpy investovať, uložte cennosti napríklad do trezoru vo vašej banke.
► V súčasnosti považujú mnohí z nás poistenie bytu alebo domu za úplnu samozrejmosť. Ak ste doposiaľ medzi nich nepatrili, urobte to. Vyberte si také, ktoré zahŕňa náhradu škody aj v príade krádeže.
Čo v žiadnom prípade nerobte.
Prišli na to už mnohí, ktorí na to doplatili. Neurobte to aj vy. Nenechávajte kľúče od vášho príbytku na rôznych "zaručene skrytých" miestach. Zabudnite preto na kľúče pod rohožkou, v kvetináči, alebo hoci aj nenápadnej odtokovej rúre. Robia to, možno v dobrej viere, že sú tam všetci ako jedna rodina, najmä ľudia žijúci na vidieku. Ak nechcete inak, zverte radšej kľúče počas vašej neprítomnosti rodinnému príslušníkovi, dobrému priateľovi alebo spoľahlivému susedovi.
So želaním, aby ste nikdy nedali zlodejom šancu
redakcia portálu radyatipy.sk
Pridať nový komentár