Izbové rastliny sú vďačnou dekoráciou každého bytu. Okrem toho, že dokážu vytvoriť veľmi vkusnú estetiku, ešte sú aj nápomocné, pretože čistia vzduch. V neposlednom rade sú ekologickými ozdobami, čo v dnešnom svete predstavuje veľmi dôležité hľadisko. Na rozdiel od neživých elementov si však vyžadujú aktívnu starostlivosť. Mali by ste ich občas aj presadiť, a práve tejto povinnosti sa budeme venovať v tomto článku.
Nepodceňujte prípravu
Spontánnosť je veľmi chvályhodnou vlastnosťou. V kontexte presádzania rastlín by ste sa na ňu mali spoliehať iba v takom prípade, ak ste si istí, že máte doma všetko, čo je potrebné a poznáte celý postup presne a správne. Pokiaľ minimálne jedna z týchto podmienok nie je splnená, radšej si túto formu starostlivosti o rastliny odložte na neskôr, keď bude všetko (nové črepníky, substrát, voda na zalievanie, záhradkárske nástroje a miesto na odpočinok) pripravené a zabezpečené. Prirodzeným prostredím koreňov je zemina, preto by ste čas strávený mimo črepníka mali pre svoje rastliny zminimalizovať.
Otvorte si kalendár...
...a urobte si harmonogram presádzania na celý rok. Mnohí sa k tomuto procesu dostanú len raz ročne, zvyčajne na jar presadia všetky rastliny, ktoré vlastnia. Pričom nemusí mať každá jedna rovnaké potreby (ani) v tomto ohľade. Podobnou podmienkou je to, aby ste sa vyhli riziku šoku z teploty. Nemalo by byť príliš teplo ani príliš zima, čiže ideálny čas na presádzanie je väčšinou počas jarných alebo jesenných mesiacov.
Sú aj také rastliny, ktoré tento proces dobre znášajú kedykoľvek, napríklad kaktusy. V tomto prípade sledujte skôr individuálne potreby, medzi ktoré už pri spomenutých kaktusoch patrí to, aby neboli práve v období aktívneho rastu.
Črepník nemá byť len pekný
Estetiku netreba podceňovať, no nemala by vystupovať na úkor zdravia rastlín. Presádzajte ich do črepníkov správnych rozmerov. Ten nový by mal byť o 2-3 cm väčší ako ten pôvodný. Musí poskytovať dosť miesta na rast, ale netreba to preháňať. Pri príliš veľkom priestore môže nastať problém s vlhkosťou pôdy. Voda sa bude udržiavať v črepníku dlhšie a to môže viesť k hnilobe koreňov.
Čo sa týka materiálu, každý má svoje výhody a nevýhody. Veľmi populárne umelohmotné kvetináče sú lacné a ľahké, čiže umožňujú jednoduchšiu manipuláciu. Nie sú však tak priedušné ako hlinené, pri ktorých však treba dávať väčší pozor kvôli krehkosti. Zdá sa, že riešením sú keramické črepníky, tie ale pri nákupe väčšieho počtu predstavujú nie úplne nízku finančnú investíciu.
Jednoduchý kľúč k šťastiu: správny substrát
Pokiaľ zabezpečenie substrátu v rámci prípravy na presadenie vyzerá u vás tak, že si ho kúpite v dostatočnom množstve, nemusí to byť úplne správny prístup. Rôzne typy rastlín majú rôzne podmienky a potreby, preto, okrem kvantity by ste mali brať do úvahy aj kvalitu. Napríklad, sukulenty a kaktusy sa cítia dobre v pôde s vyšším obsahom piesku, kým pre orchidey by ste mali zabezpečiť drenáž.
Pozrite sa aj na to, akú konkrétnu výživu potrebujú k pokojnému životu jednotlivé rastliny, a potom tie hľadajte v zložení substrátov. Kľúčovou vlastnosťou je aj kyslosť pôdy. Niektoré rastliny preferujú kyslejšiu, iné neutrálnu alebo alkalickú.
Postupujte pokojne a sebaisto
Nebojte sa presádzania, len buďte pri tom pozorní. Zoberte si nový črepník a na jeho dno nasypte jednu vrstvu drenážneho materiálu. Následne opatrne vyberte rastlinu zo starého kvetináča. Skontrolujte korene, pokiaľ je to potrebné, odstráňte odumreté alebo poškodené časti. Do nového črepníka až teraz nasypte vrstvu zeminy a umiestnite do nej rastlinu. Zasypte korene zeminou a jemne ju zatlačte. Rastlinu po presadení dôkladne zalejte a umiestnite na odpočinok na tienisté miesto na niekoľko dní.
Zdroj fotiek: Unsplash, Pexels
Pridať nový komentár