Síce oslava Halloween-u je čoraz populárnejšia, začiatok novembra na Slovensku je stále o Sviatku všetkých svätých (1. november) a dni Pamiatky zosnulých, čiže Dušičkách (2. november). Máte radi toto obdobie? Prečítajte si niečo o tom, čo jednotlivé zvyky v rámci našich tradícií znamenajú.
Sviečky sú symbolom
Dnes sa sviečky používajú ako populárne dekoračné prvky v interiéroch. Nie tak dávno sa však zapaľovali skoro iba na sviatky, medzi ktoré patrili, samozrejme, aj Dušičky. Možno, že už vo vás pohľad na drobné svetielka nevyvoláva dojem atraktívnosti a nespája sa so slávnostnými pocitmi. Nie je ale vylúčené, že si tento rok zadovážite nejaké kahance, ak sa dozviete, čo znamenajú. Plamene sviečok majú osvetľovať cestu zosnulým, a zároveň symbolizujú ich prítomnosť a pamiatku v našich spomienkach. V niektorých kultúrach sú prejavom nádeje a sily postaviť sa utrpeniu a smútku v čase straty milovanej osoby.
Kvety ako darčeky
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že kvety sa spájajú rovnako s radosťou ako aj so smútkom? Ak ich niekomu darujete, s najväčšou pravdepodobnosťou vyčaria úsmev na tvári danej osoby. Nuž, a niečo podobné majú vyvolať aj vtedy, keď ich položíte na hroby. Samozrejme, v symbolickej rovine. Vyjadrujú totižto lásku a úctu voči zosnulému. Na slovenských cintorínoch vidíte najčastejšie, a to najmä počas Sviatku všetkých svätých a Dušičiek, chryzantémy. V niektorých kultúrach symbolizujú večnú lásku, vernosť a úctu k tým, ktorí už nie sú medzi nami, a tento poznatok ich robí ešte krajšími.
Čas na ticho
Prvé 2 novembrové dni znamenajú v mnohých slovenských domácnostiach čas návštevy cintorínov. Pri snahe všetko stihnúť sa zabúda na to, že tieto sviatky sú skvelou príležitosťou na utíšenie sa a oddych – nielen fyzicky, ale aj vypnutím mysle.
Ticho strážte nielen v individuálnej rovine, ale aj v kontexte etikety. Keď prichádzate na akýkoľvek cintorín, čiže aj ten najmenší, možno zdanlivo úplne prázdny, rešpektujte ostatných návštevníkov aj povahu prostredia. Hovorte čo najmenej a čo najtichšie. Ak niekto trvá na chvíli súkromia pri hrobe svojho blízkeho, zostaňte radšej v ústraní a počkajte, kým príde rad na vás.
Jedlo má svoj význam
V našej kultúre má jedlo dôležitú rolu počas každého sviatku. Možno ste to nevedeli, ale kedysi to tak bolo aj na Dušičky. Známym rituálom našich starých rodičov bolo pohostenie zosnulých. Medzi 1. a 2. novembrom pre nich nechali časť večere na stole, pretože verili, že v tomto čase k nim prichádzajú na návštevu.
Krásnym zvykom bolo aj poskytnutie jedla chudobným. Buď išlo o kúsky čerstvo upečeného chleba alebo menšie bochníky, ktoré nazývali „duše“.
Zdroj fotiek: Pexels, Unsplash
Pridať nový komentár