Rôzni výrobcovia sa predháňajú v ponuke čistiacich produktov, ktoré zaručene odstránia aj tú najväčšiu špinu a pripečené vrstvy na sporákoch, v rúrach na pečenie či drezoch. Reklamy sa na nás valia zo všetkých strán, regály v obchodoch sú plné fliaš a fľaštičiek s chemickými zázrakmi. Čo však na to príroda? Každý, kto rozmýšľa aspoň trochu ekologicky sa určite pozastaví nad tým, či to neškodí životnému prostrediu. Určite áno! Lenže ako dosiahnuť dobrý výsledok a byť ekologický? Stačí využiť múdrosť našich starých mám. Tie nemali toľko možností ako my dnes a predsa sa ich kuchyne ligotali. Pamätáte? Tak sa skúsme spolu pozrieť na to, ako sa ich skúsenosti dajú etablovať do súčasnosti.
Mikrovlnná rúra
Naozaj špinavú mikrovlnku s pripečenými škvrnami vyčistíte celkom ľahko pomocou "naparovania". Najlepšie je do misky s vodou rozkrájať citróny a pomaranče, vložiť do rúry a zapnúť ju zhruba na päť minút na najvyšší výkon. Pomaranč zachytí mastnotu, citrón mikrovlnku zbaví zápachu a para uvoľní pripečené miesta. Tie sa potom oveľa ľahšie odstraňujú pomocou hubky, prípadne plastovej drôtenky. Ak práve nemáte k dispozícii citrusy, stačí, keď k použijete mokrú handru (suchá by začala horieť!). Tú vložíte do mikrovlnky a na chvíľu ju zapnite.
Chladnička a mraznička
Chladničku špinavú napríklad od zvyškov jedla a iných nečistôt vyčistíte slabým mydlovým roztokom, ktorý si pripravte do vedra. Miesta okolo tesnenia, ktoré sú často zle prístupné, môžete vyčistiť pomocou kefky na zuby a hrubšej zubnej pasty. Ak potrebujete chladničku alebo mrazničku vyčistiť od nánosov ľadu a odmraziť, pomôže vám pritom misa s horúcou vodou, ktorú vložíte do vypnutej a vyprázdnenej mrazničky. Ľad sa roztopí oveľa rýchlejšie. Potom vnútorný priestor vymyte vodou, do ktorej pokrájajte citrón - ten spoľahlivo pohltí všetky pachy a ešte prístroj prevonia.
Nerezový drez
Na nános špiny na nerezovom dreze a odkvapkávači vmiešajte tri lyžice sódy bikarbóny s trochou prípravku na riad do misky teplej vody a touto zmesou je dôkladne vyčistite. Čisté umývadlo udržíte, keď ho po každom použití utriete. Raz za týždeň ho potom vyčistite dôkladne tak, že ho naplníte teplou vodou a vyčistíte ho hubkou či plastovou drôtenkou so saponátom. Ak vás trápia škvrny od vodného kameňa, skúste citrónový džús.
Rúra na pečenie
Na rúru, v ktorej sa usadila mastnota a špina, môžete skúsiť citrón alebo ocot. Ak vás trápi vrstva špiny, zlúpnite ju pomocou umelohmotnej škrabky. Aby rúra pekne voňala, dočistite ju pomocou roztoku teplej vody s jedlou sódou.
Sporák a varič
Priestor okolo varičov býva zašpinený od vyprážania a fŕkajúceho oleja. Zbavíte ho škvŕn, keď do misky s vodou rozpustíte trochu biologického pracieho prášku, asi dve lyžičky, a kuchynskú soľ, ktorá funguje ako prírodná brúska. Na malé lokálne škvrny skúste pastu na zuby. Platničky čistite vzhľadom na materiál, z ktorého sú vyrobené. Keramické či indukčné sú veľmi náchylné k poškrabaniu, s ich čistením teda opatrne. Najlepšie je zotrieť kvapky oleja alebo zvyšky jedla čo najskôr ako sa dá. Ak už je špina usadená, dá sa jemne použiť plastická škrabka. Plynové variče môžete pri čistení čiastočne rozmontovať. Časť, ktorú je možné odmontovať, dajte do umývačky alebo k jej umytie použite biologický prací prášok s teplou vodou. Horáky čistite roztokom jedlej sódy, dosku potom utrite teplou mydlovou vodou.
Redakcia Rady a tipy
Pridať nový komentár