LG OLED - najlepší televízor všetkých čias

Zverejnené: 12.09.2017
Povieme vám prečo.
 
Patríte k tým, ktorí majú radi najnovšie technologické vychytávky? V takom prípade je článok o najnovších OLED televízoroch určený práve vám. OLED TV predstavujú unikátny zážitok zo sledovania televízie aj  pre tých najnáročnejších.
 
Čo robí OLED televízor takým jedinečným?

Obrazovky s technológiou LCD, či už klasické s podsvietením LED, alebo obrazovo kvalitnejšie s využitím kvantových bodov, takzvaných Quantum Dot, dominovali trhu s TV prijímačmi počas niekoľkých posledných rokov. Teraz im však vyrástla zásadná konkurencia v podobe technológie OLED, ktorá prináša podobne ako technológia plazmových televízorov aktívne displeje, pri ktorých nie je potrebné žiadne dodatočné podsvietenie. Zdrojom svetla sú totiž samotné obrazové body (pixely).

OLED technológia tak prináša celý rad neoddiskutovateľných výhod vrátane dokonalej čiernej farby, ktorá býva jednym z najslabších miest LCD technológie. Firma LG je v súčasnosti jediným výrobcom, ktorý dokázal prekonať všetky úskalia pri vývoji a výrobe a je tak jediným výrobcom OLED panelov na svete. Vďaka tomu nájdete panely od LG Displays vo všetkých OLED TV ďalších značiek na trhu.
Dodajme ešte, že v súčasnosti ponúkané modely OLED TV majú panel už piatej generácie.

 


LG OLED s  maximálnym jasom a lepším zvukom

LG OLED TV v modelovom roku 2017 prinášajú celý rad noviniek a vylepšení. Primárne ide o televízory  s rozlíšením Ultra HD/4K, kde došlo k dramatickému nárastu maximálneho jasu a to až o 250 nitov, teda až na hranicu 1000 nitov (štandardne merané na 10 percentách bielej plochy v tmavom okolí).
Tým sa obrazovky OLED vyrovnali výkonu najlepších LCD modelov.

Tu treba zdôrazniť, že OLED TV s celkom čiernou farbou potrebujú na dosiahnutie rovnakého kontrastu ako LCD začínajúce na "šedej" omnoho menšie jasové maximum. V rámci farebného rozsahu je tu situácia veľmi podobná. OLED TV sú vybavené panelom s 10bitovým spracovaním obrazu a sú tak schopné zobraziť  celkom 1 073 000 000 farebných odtieňov. V poslednom období najčastejšie užívanom označení farebného priestoru DCI-P3 tak dokážu pokryť 98,5% tejto normy.
 
K tomu pripočítajme dokonalé pozorovacie uhly, kedy ani z extrémnych uhlov nedochádza k žiadnej strate vo farebnom priestore a TV je tak možné sledovať doslova odkiaľkoľvek!

Druhou zásadnou inováciou je novo implementovaná technológia zvuku Dolby Atmos, ktorú môžete poznať z prémiových kinosál. Na rozdiel od klasického priestorového zvuku využívajúceho jednotlivé kanály je Dolby Atmos schopný reprodukovať jednotlivé zvuky a korektne ich umiestiť nielen v 2D, ale aj v 3D priestore. Vnímate tak zvuky aj nad vami a pod vami a výsledný dojem zo sledovaného obsahu je opäť o poznanie lepší.
 

Nový webOS

Ďalej treba dodať, že všetky modely roku 2017 sú vybavené operačným systémom webOS vo verzii 3.5 a okrem rozsiahlych Smart funkcií, ktoré boli k dispozícii už v minulom roku, prináša tento systém celý rad vylepšení a noviniek.

Jednou z veľmi obľúbených noviniek je podpora 360° VR videa a fotografií. Vďaka tomu v súčasnosti tak obľúbené panoramatické záznamy už netreba ukazovať priateľom len na PC alebo špeciálnom zariadení, ale stačí pohodlne zapnúť TV. Pohyb v rámci kompletného panoramatického záberu prirodzene zabezpečuje Magický ovládač s pohybovým ovládaním rovnako ako bežná počítačová myš. Samotný prístup k obľúbeným aplikáciám je v tejto verzii systému webOS až neskutočne jednoduchý a rýchly. Pod jednotlivé numerické tlačidlá je možné nastaviť 9 najobľúbenejších aplikácií a tie následne spúšťať podržaním príslušného tlačidla počas 3 sekúnd.
 

Ďalšie spríjemnenie užívania Smart funkcií poskytuje obľúbené vyhľadávanie hlasovými povelmi Magickému ovládaču vybavenom  mikrofónom. V prípade, že vás zaujme práve sledovaný program, nemusíte už robiť nič. Stačí len kliknúť kurzorom na farebnú ikonu v popise sledovaného programu a všetok relevantný obsah súvisiaci s názvom programu sa objaví priamo pred vami. Takto je možné zobraziť odkazy na videá v službe YouTube a internetový prehliadač presne tak, ako je obvyklé na PC alebo tablete či mobilnom telefóne. Táto nová funkcia sa volá Magic Link.

Samozrejmosťou zostáva maximálna podpora pre spojenie TV s mobilným telefónom, ktoré v roku 2017 funguje tak vďaka WiFi pripojeniu ako aj technológii Bluetooth. V oboch prípadoch stačí do telefónu nainštalovať aplikáciu LG TV Plus, ktorá vás jednoducho prevedie procesom "spárovania" a následne funguje ako rozhranie pre ovládanie TV vrátane funkcií ovládača. Pre úplnosť dodajme, že aplikácia je k dispozícii pre platformy Android a iOS.
 


HDR
Vysoký dynamický rozsah, čiže HDR (High Dynamic Range), je určite jednou z najsľubnejších noviniek a vylepšení s ohľadom na kvalitu sledovaného obrazu. Vďaka technológii HDR dnes môžete na domácich prijímačoch vidieť detaily obrazu, ktoré zostávali doposiaľ celkom mimo zobrazovacie možnosti. Jemné detaily v tmavých alebo svetlých scénach sú zrazu jasné a zreteľné. Rovnako ako takmer pri všetkých novinkách AV techniky prišiel rad firiem so svojim vlastnym riešením a na trhu sa tak objavilo hneď niekoľko rôznych spôsobov ako HDR realizovať.
 
Zatiaľ čo sa väčšina výrobcov uspokojila so základnou verziou HDR v podobe otvorenej HDR10 a HLG (Hybrid Log Gamma) pre satelitný príjem, LG ide v tomto smere veľmi otvorenou cestou.
 
Okrem už spomínaných technológií nájdete na LG OLED TV tiež pokročilejšu technológiu HDR nazývanú Dolby Vision (pracuje s tzv. dynamickými metadátami upravujúcimi nastavenie obrazu 24x za sekundu a patrí medzi odporúčané štandardy pre Ultra HD Blu-ray). V rámci pripravovanej aktualizácie firmware bude ešte pridaný ďaľší formát HDR, teraz od lídra v oblasti  spracovania obrazu po farebnej stránke -  spoločnosti Technicolor. Novinka ponesie názov Advanced HDR by Technicolor a mala by sa na LG OLED a Super UHD TV objaviť v horizonte niekoľkých týždňov.
 
 

 
Na záver treba upresniť, že tieto všetky technológie sú zjednotené pod názvom Active HDR. LG TV dokážu po analýze prijímaného signálu dopočítavať dynamické metadáta aj pre formáty, ktoré ich nepodporujú (HDR10 a HLG) a dokonca v rámci obrazového režimu HDR Effect dokážu podobným spôsobom pracovať aj s bežným SD signálom a zobraziť ho tak omnoho dynamickejšie, ako konkurenčné TV.
 
Pre úplnosť dodajme, že HDR je presne typ technického a obrazového vylepšenia, pri ktorom obzvlášť vynikne práca jednotlivých a nezávisle na sebe riaditeľných pixelov s dokonalou čiernou farbou a úžasným kontrastom.
 
Obvyklá je aj tunerová výbava zahrňujúca všetky tri základné typy digitálneho príjmu – pozemný, satelitný a káblový (v prípade pozemného je samozrejmosťou kompatibilita s normou DVB-T2/HEVC certifikovanou Českými rádiokomunikáciami).
 
LG v súčasnosti na trhu ponúka celkovo päť produktových radov televízorov s obrazovkami OLED v rozlíšení 4K UHD (3 840 x 2 160 bodov), plus model s rozlíšením Full HD a ide tak o úplne najširšiu ponuku na trhu.
Jednotlivé modelové rady v rozlíšení 4K sú označené písmenami B, C, E, G a W a pokrývajú ponuku od základného modelu s označením B7 až po  exkluzívny TV pripomínajúci prijímače zo sci-fi filmov a nesúci označenie W7. Tento model nemá v tele vôbec žiadnu elektroniku. Tá je uložená v externom Sound Bare (zvukovej lište), kde nájdete všetko od konektorov, napájania až po zvuk vo formáte Dolby Atmos.
TV sú k dispozícii v rozmeroch 55", 65" a 77" v závislosti od modelu.
 
Ako je to s životnosťou OLED panelov?
 
Medzi ľuďmi kolujú rôzne informácie  a fámy o "problematickej modrej" farbe, krátkej životnosti a podobne, ktoré môžu súvisieť s predchádzajúcimi pokusmi a problémami vývoja OLED panelov rôznych značiek.
 
Aké sú teda dnešné OLED panely?
Najskôr je nutné podotknúť, že pri  paneloch  vyrábaných v súčasnosti sa pracuje s bielo svietiacimi organickými diódami, ktoré sú následne zafarbené filtrami na základné farby RGB (teda červenú, zelenú a modrú) a doplnené ešte farbou bielou pre vyšší maximálny jas a predĺženie životnosti. Len pre poriadok si pripomeňme, že každý jednotlivý pixel obsahuje všetky 4 zmieňované farby (teda 4 sub-pixely). Na bežnú údržbu panelu a jeho zachovanie v dokonalej kondícii je potrebné dodržať nasledujúcu podmienku. Po vypnutí TV diaľkovým ovládačom je nevyhnutné nechať TV prejsť cez takzvaný "regeneračný proces" trvajúci 8 minút. Počas tohto procesu sa OLED obrazovka vyčistí a organické pixely dostanú tak potrebnú údržbu. Pri dodržaní týchto podmienok sa životnosť OLED panelu pohybuje na hranici 30 000 hodín. Pri 8 hodinovej prevádzke denne teda  panel  vydrží celých 10 rokov).
 
 
Redakcia Rady a tipy

 

 

Pridať nový komentár

Váš email sa nebude na stránke zobrazovať.
   _   _  _      _____  _____ 
/ \ | \ | | _ _ |___ / | ____|
/ _ \ | \| | | | | | |_ \ | _|
/ ___ \ | |\ | | |_| | ___) | | |___
/_/ \_\ |_| \_| \__,_| |____/ |_____|
Enter the code depicted in ASCII art style.