Máte taký pocit, že sa starostlivosť o vašu domácnosť točí okolo upratovania? Máme pre vás zopár tipov, ako by táto povinnosť mohla byť rýchlejšia a efektívnejšia.
Byt je celok
Pri bežnom upratovaní vnímajte byt ako celok a nerozdeľujte ho na jednotlivé časti. Keď máte v ruke vysávač, prejdite sa s ním po všetkých izbách, ak ste vytiahli zo skrine prostriedok na čistenie skla, použite ho na všetkých týchto povrchoch. Môže sa zdať, že takéto opatrenie je nepodstatné, no na konci upratovania uvidíte, že vám ušetrí naozaj veľa času.
Vysávanie nemusí byť otrava
Nie je ťažké uhádnuť, čo je základ dobrého vysávania: dobrý vysávač. V prvom rade, ideálne je, ak sa tento úkon vykonávate častejšie, než len v rámci týždňového väčšieho upratovania, mali by ste si na to nájsť čas každý deň. Nemusí to byť nič zaťažujúce, ak to pôjde fakt rýchlo. A preto je dobré vlastniť (aj) taký vysávač, ktorý má vyšší sací výkon a funguje aj bezdrôtovo. Tieto 2 faktory uľahčia odprašovanie podlahy v oveľa väčšej miere, než by ste si to mysleli.
Utieranie podlahy môže aj uškodiť
Nadpis tohto odseku nemá byť lobovanie proti čisteniu podlahy, práve naopak. Je to veľmi dôležitý krok upratovania, zároveň by mal byť posledný (oplatí sa dodržať pravidlo „zhora dole“). No nikdy by nemal prebehnúť bez toho, aby sa predtým odstránil prach. Umývanie podlahy slúži na odstránenie drobných, mikroskopických nečistôt. Avšak bez povysávania by sa mohlo stať, že špinu len rozotriete po povrchu.
Vodný kameň potrebuje čas
Pri čistení povrchov s rizikom vytvárania vodného kameňa, napríklad umývadlo, vaňa, drez alebo záchod by ste mali mať dosť času. To znamená, že do drhnutia sa nepúšťajte hneď po nastriekaní čistiaceho prostriedku. Tie totižto potrebujú nejaký čas na to, aby rozpustili nečistoty a škvrny. Čo sa týka postupu, odporúča sa ukončiť túto časť upratovania záchodom.
Čistenie čističov
Na toto opatrenie mnohí zabúdajú. Pomôcky na upratovanie tiež potrebujú pravidelnú údržbu. Umývanie podlahy špinavým mopom, utieranie prachu zaprášenou handričkou alebo vysávanie s plným vreckom je neefektívne a v konečnom dôsledku strávite viac času upratovaním. Keď čistenie týchto vecí máte za sebou, ideálny scenár je taký, že ich odložíte do čerstvo vyčistenej skrinky alebo na poriadne utreté poličky.
Koľko bytov, toľko potrieb
Premyslite si, aké sú špecifiká vašej domácnosti. Máte doma nejakého štvornohého miláčika? Tak si kúpte vysávač na zvieracie chlpy. Niektorý člen vašej rodiny je alergik? Nezabudnite na dezinfekciu a pravidelné čistenie matracov. Chodí sa u vás v topánkach aj vnútri? Mop by ste mali používať každý deň. Máte doma klímu? Tak nemali by ste vynechať ani jej čistenie. Ak sa zameriate na to, kde je u vás čistota „najzraniteľnejšia“ a budete sa týmto častiam bytu venovať častejšie, po uplynutí krátkeho času nadobudnete pocit, že je u vás čoraz väčší poriadok.
Menej vecí, menej starostí
Výraz „decluttering“ sa postupne stáva bežným aj v slovenskej terminológii. Znamená to zbavenie sa všetkých zbytočností vrátane pokazených, zabudnutých, ako aj funkčných, ale nepoužívaných vecí. Akokoľvek sa môžete zamerať na čistotu vo vašej domácnosti, ak je plná predmetov, ktoré nepoužívate alebo nemáte k nim žiadny citový vzťah, nikdy nebudete mať pocit úplného poriadku. Takže, raz za čas si spravte domácu inventúru.
AKO SA ZBAVIŤ STARÝCH SPOTREBIČOV
Zdroj fotiek: Pexels
Pridať nový komentár