Tento článok sme napísali s cieľom dať vám jeden skvelý tip, ako žiť trošku lacnejšie. To je pozitívne, no našou inšpiráciou bolo, žiaľ, zdraženie pekárenských produktov. Nejde len o niekoľkocentové cenové rozdiely, a ešte alarmujúcejšie je to, že sa do konca roka očakáva ďalšia vlna zvýšenia cien. Máte taký pocit, že je čas na výrobu pečiva vo vlastnej kuchyni? Tento nápad považujeme za skvelý nielen my, ale i vaša peňaženka.
Čo je domáca pekáreň?
Domáca pekáreň alebo pekárnička je spotrebič na prípravu chleba a iných druhov pečiva. Mohli by sme ju nazvať aj „minirúrou“, ale tento opis by nebol stopercentne pravdivý. Funkciou tohto kuchynského stroja totižto nie je len pečenie. Zbaví váš aj ďalších krokov, a to miesenia a kysnutia. Takže, vy budete mať na starosti len nákup ingrediencií a, samozrejme, ich pridanie do domácej pekárne v množstve určenom vo vybranom recepte.
Ako vybrať domácu pekáreň?
Odporúčame vám odraziť sa primárne od 2 faktorov:
- veľkosť,
- funkcie.
Veľkosť znamená kapacitu pekárne, čiže to, koľko cesta dokáže spracovať za jedno pečenie. To zistíte podľa toho, aká je veľkosť nádoby, ktorá sa udáva v gramoch. Táto vlastnosť sa zvyčajne odráža aj v počte hnetačov – na väčšie pekárenské výrobky bývajú k dispozícii 2.
Ak už máte nejaké skúsenosti s domácou prípravou pekárenských výrobkov, asi viete, že rôzne typy chleba a iných druhov pečív sa pripravujú rôzne. Kúpou domácej pekárne môžete svoju zbierku receptov schovať na spodok šuplíka. Takto sme sa dostali k ďalšiemu kľúčovému predpokladu: aké funkcie spĺňa vami vybraný model. Ak si nevyberiete nejaký úplný základ, budete mať k dispozícii niekoľko rôznych programov. Takže, premyslite si, aké sú vaše očakávania, napríklad príprava bezlepkového pečiva, koláčového cesta, celozrnného chleba, dokonca i lekvárov alebo jogurtu.
Po selekcii ponuky podľa týchto faktorov už budete mať voľnejšiu ruku. V prvom rade, s obmedzeným rozpočtom vám asi nebude jedno, akú sumu zainvestujete do domácej pekárne. Ďalej, ak máte prísny režim dňa alebo ste veľmi zaneprázdnení, určite vás poteší funkcia odloženého štartu. Na druhej strane, pokiaľ vám dodáva pocit bezpečia priebežná kontrola chleba počas pečenia, tak si vyberte stroj s okienkom.
Ako používať domácu pekáreň?
Používanie domácej pekárne je jednoduché a úspech je silno zaručený. Teda, pokiaľ sa nerozhodnete experimentovať, či už s ingredienciami alebo postupom. Samozrejme, ak už máte za sebou niekoľko desiatok chlebov upečených v domácej pekárni, môžete sa nechať viesť svojou kuchárskou fantáziou, no ak ste začiatočník, venujte zvýšenú pozornosť presnosti dávok zložiek a sledu ich použitia. Zvyčajne by to malo byť nasledovne (ak to daný recept neurčuje inak):
- tekuté prísady a soľ
- kypré prísady
- droždie do jamky v múke
Potom nastavíte preferovaný program, a následne sa už len tešíte na výsledok.
Výhody domácej pekárne
V prvom rade sa pozrime na to, prečo sa oplatí piecť chlieb doma. Finančný benefit sme spomenuli už aj vyššie, okrem neho sa však môžete tešiť aj na zdravší jedálniček, pečivo z ingrediencií, ktoré vidíte, poznáte a vyberáte podľa vlastných preferencií. Takéto pečivo chutí a vonia omnoho lepšie, navyše zostane čerstvé a vydrží dlhšie.
Ak sa rozhodnete domáce pečenie vylepšiť a zefektívniť domácou pekárňou, okrem významnej peňažnej sumy ušetríte aj čas. Je to stroj, ktorý milujú začiatočníci a rovnako je populárny aj medzi používateľmi, ktorí majú s kuchtením bohaté skúsenosti. Už len minimálne preto, že pri nedostatku času ani nemusia byť pri pečení prítomní.
Zdroj fotiek: Pexels, Usnplash, Andreashop
Pridať nový komentár