Viete si v dnešnej dobe predstaviť domácnosť bez elektrických zariadení? Ani my... Tieto predmety používame dennodenne, sú súčasťou našich životov, no mnohí z nás ešte stále nevedia, ako sa o nich starať. V tomto článku nájdete základné, no veľmi užitočné informácie o tom, ako čistiť telefón, počítač a televízor.
Prach nie je iba „škaredý“
Máte taký pocit, že vaše elektrické spotrebiče sú neustále zakryté viditeľnou vrstvou prachu? Vinníkom je statická energia. Táto skutočnosť vám môže vadiť z niekoľkých rôznych dôvodov. V prvom rade to nevyzerá dobre. Okrem toho môže to byť pre vás nepríjemné, ak máte citlivý nos alebo tendenciu na alergie. No aj keď nič z tohto vám bezsenné noci nespôsobuje, ani vtedy by ste odstraňovanie prachu nemali zanedbávať. Vplýva totižto na životnosť vašich elektrických zariadení. Čím častejšie utriete ich povrch, tým menej prachu sa dostane do ich vnútra, a tým menšie bude riziko skrátenia životnosti.
To však nie je jediný dôvod, prečo by ste mali takéto zariadenia čistiť dôkladne a pravidelne. Pod suchým znečistením sa skrýva mastná špina, pretože sa ich frekventovane dotýkate. Tej sa treba zbavovať každý deň.
Na telku len jemne
Ruku na srdce, čistili ste už niekedy obrazovku televízora kuchynskou utierkou? Už sa stalo, že ste neodolali pokušeniu použiť pri tom aj čistiaci prostriedok na sklo alebo umývanie okien? Obe veci znamenajú v tomto kontexte chybu, pretože môžu poškodiť povrch displeja. Kúpte prípravok špeciálne na tento účel, napríklad čistiaci gél na obrazovky. Je to veľmi bezvýznamná finančná investícia (pozrite si napríklad tento za 3,86 €), ale predlží životnosť vášho zariadenia. Ideálne je použiť takýto produkt v kombinácii s antistatickou utierkou z mikrovlákna.
ČISTIACI SPREJ NA TV S HANDRIČKOU
Čisté ruky, čistý mobil
Sme si istí, že jedným z najšpinavších predmetov vašej domácnosti je váš mobilný telefón. Používate ho dennodenne, ale ak na jeho pravidelné čistenie zabúdate, patríte k drvivej väčšine. Začnite s tým, že hneď teraz ho dôkladne utriete vlhkou utierkou z mikrovlákna. Mala by byť ale naozaj len vlhká. Ak by bola mokrá, voda by sa mohla dostať do vnútra zariadenia a poškodiť ho. Ak s výsledkom nebudete spokojní, môžete použiť aj veľmi malé množstvo tekutého mydla.
Čo sa týka alkoholu (teda prostriedkov s obsahom alkoholu), podľa niektorých výrobcov je veľmi účinný, iní mu zas dávajú jednoznačnú červenú. Na najlepšej forme prevencie silného znečistenia sa ale zhodnú všetci: frekventované umývanie si rúk.
Čistite nielen pamäť, ale aj povrch počítača
Antivírusové programy sú už dnes základným prostriedkom starostlivosti o počítač. No myslite aj na povrchovú údržbu, majte poruke vždy jednu utierku z mikrovlákna. Môžete použiť aj špeciálny roztok na obrazovky alebo zmes destilovanej vody a octu v pomere 1:1.
Ak máte stolný počítač, čistenie klávesnice bude jednoduché. Najprv ju pretrite vlhkou handričkou, potom otočte a potraste ňou trošku, aby ste odstránili nahromadený prach. Raz za čas odstráňte aj gombíky, takto sa potom dostanete aj na skryté miesta napríklad vatovou tyčinkou. No a za fantastický vynález považujeme čistiacu hmotu, ktorá je efektívna nielen proti prachu, ale aj baktériám. Môžete ju použiť aj na telefóny a diaľkové ovládače, napríklad.
Zdroj fotiek: Andreashop, Pexels
Pridať nový komentár