Ak nie ste on-line, nežijete. Znie to možno desivo, no celý svet je závislý od internetu. Počítače, telefóny, televízie, ale aj inteligentné moderné spotrebiče ponúkajú vstup do sveta nekonečných možností, zvaných internet. Surfovaním na internete a prehliadaním sociálnych stránok strávime priemerne 3 hodiny každý deň. Niekedy ale stačí iba jeden klik na nebezpečnú stránku a môžeme prísť o súkromie aj peniaze. Používajte základné pravidlá a vyvarujete sa nástrahám internetu.
Neodkrývajte súkromie pred celým svetom
Ľudia vešajú na sociálnu sieť všetko. Delia sa o zážitky, pochvália sa s vydareným obedom aj s novým kúskom v šatníku. Málokto si ale uvedomuje, že pridaný príspevok môže vidieť hocikto na svete. Je to rovnaké, akoby ste fotky ukazovali komukoľvek na ulici. Nepridávajte preto na sieť nič, s čím by ste sa nechceli prezentovať pred cudzími ľuďmi. Verejný profil sprístupnite iba pre priateľov a do svojho klubu nevpustite nikoho, koho nepoznáte. Nikdy neviete, či sympatická žena alebo muž nie je podvodník alebo stalker.
Sieť verejná nie je vždy bezpečná
Verejné wifi pripojenie je dnes dostupné takmer všade. Pripojiť sa môžete na ulici, v autobuse, či počas čakania v rade na pokladni v obchode. Rovnako ako vy, tak môže urobiť ktokoľvek a nie vždy s nezištným zámerom. Útočník poľahky získa prístup k vašim dátam, vidí stránky, ktoré prehliadate a ak bude chcieť, môže spravovať váš profil. Avšak najčastejšie dochádza k získavaniu bankových údajov. Pri prevodoch a on-line platbách radšej uprednostnite mobilné dáta a navštevujte iba overené stránky https://.
Neznáme odkazy sú tabu
Akonáhle otvoríte prehliadač či profil, vyskočia na vás najrôznejšie reklamy. Odkazy, ktoré nepoznáte, alebo vám ich zaslala neznáma osoba, nechajte tak. Môžu vás presmerovať na niektorú z nebezpečných stránok, stiahnuť do PC vírus, či odcudziť a následne zneužiť osobné údaje.
Pozor na obsah správ
Sociálne siete a aplikácie ponúkajú bezplatnú komunikáciu, ktorú často využívame na pracovné, či obchodné záležitosti. Správy s citlivým obsahom, telefónnymi kontaktmi, či číslom bankového účtu je bezpečnejšie zasielať cez mail alebo textové správy. V prípade, že predsa len uprednostníte appku, správy vymažte.
Foto: www.pexels.com
Pridať nový komentár