Ako mať zdravšie prostredie v byte? Jednoduché rady pre veľké zmeny

Zverejnené: 07.03.2024

Predstavte si, že sa prechádzate v lese a nadýchnete sa čerstvého vzduchu po daždi. Nuž, takéto prostredie v byte nikdy nebudete mať, a ak hľadáte návod na jeho vytvorenie, v tomto článku ho určite nenájdete. Avšak, aj keď sila prírody nemá konkurenciu, existujú určité opatrenia, vďaka ktorým sa vám bude oveľa lepšie dýchať aj v interiéri.  

 

Pravidelné vetranie

Nemal by uplynúť žiadny deň bez toho, aby ste nevyvetrali celý byt. Aby sa z interiéru dostalo do vonkajšieho prostredia čo najviac nečistôt, snažte sa o vytvorenie prievanu, otvorte teda okná a dvere na opačných stranách miestností naraz. Môže byť nápomocný aj ventilátor, zapnite ho počas vetrania tak, že bude otočný do otvoreného okna.

 

 

Vetranie je dôležité rovnako v zime ako aj v tých najväčších horúčavách. Rizikové môže byť otváranie okien počas silného dažďa, najmä ak je vlhkosť vzduchu vo vašom byte už aj tak vyššia. Dávajte si pozor na to, aby nezvlhli steny, nábytok alebo iné objekty v interiéri. V prípade potreby používajte odvlhčovač vzduchu.

 

Správna vlhkosť vzduchu

Optimálna vlhkosť vzduchu vo vnútri bytu sa pohybuje približne medzi 30% a 50%. Pre väčšinu ľudí je táto rovina tá najpríjemnejšia, nejde však len o pocit komfortu, ale aj zdravotný faktor najmä pre dýchacie cesty a kožu. Najmä v zime, v období vykurovania môže byť v byte suchší vzduch, a vtedy sa zíde zvlhčovač. Naopak, príliš vysoké hodnoty vytvárajú riziko plesní.

 

Na plesne nekompromisne

Ak máte taký dojem, že môžete mať doma plesne, nečakajte, čo najskôr zistite, či toto podozrenie je opodstatnené. Skontrolujte tmavé a vlhké miesta, hľadajte tmavé škvrny na povrchoch. Signálom tohto problému môže byť aj opadajúca omietka alebo zatuchnutý zápach.

 

 

V prípade, že nájdete nejaké napadnuté miesto, ošetrite to  špeciálnym prostriedkom proti plesniam, a vždy presne podľa návodu. Materiály, pri ktorých sa plesne dokážu dostať aj pod povrch, napríklad sadrokartón, radšej vymeňte úplne. Nezabudnite ani na odstránenie zdrojov vlhkosti, opravte prasknuté potrubia a netesnosti.

 

Boj s prachom

Odstránenie prachu v byte sa skladá z 3 krokov: utieranie prachu z povrchov, vysávanie a utieranie podlahy. Všetko by ste mali absolvovať minimálne raz týždenne, ideálne pri použití vysávača s HEPA filtrom a handier z mikrovlákna. Pokiaľ sa vo vašom byte nachádzajú nejaké textilné elementy, vrátane záclon a poťahov, pravidelne ich perte. Veľmi účinnou prevenciou prachu je odstrániť z vnútorného prostredia všetky zbytočné objekty.

 

 

Menej je viac

Čistiace prostriedky poskytujú obrovskú pomoc pri upratovaní. Používajte ich vždy podľa návodu a neprekročte množstvo potrebné na odstránenie danej nečistoty. Pokiaľ to preženiete, mohlo by byť na úkor vášho zdravia kvôli silnej chémii. Skladujte všetko na bezpečnom mieste s odporúčanou teplotou a v nádobách bez poškodenia. Pri bežnom upratovaní pokojne môžete aj riediť niektoré prostriedky.

 

Rastliny sú vďačnou dekoráciou

Mnohé rastliny dokážu absorbovať škodlivé látky z prostredia cez listy aj korene. Niektoré disponujú dokonca antimikrobiálnymi vlastnosťami, ktoré môžu pomáhať v boji proti baktériám, plesniam a iným mikroorganizmom vo vzduchu. Dokonca zvyšujú obsah kyslíka v prostredí a rovnako aj vlhkosť.

 

Zdroj fotiek: Pexels

Pridať nový komentár

Váš email sa nebude na stránke zobrazovať.
   __    __     __     _      _____   _    
/ /_ \ \ / / / \ |___ | | | __
| '_ \ \ \ / / / _ \ / / | |/ /
| (_) | \ V / / ___ \ / / | <
\___/ \_/ /_/ \_\ /_/ |_|\_\
Enter the code depicted in ASCII art style.