Pre mnohých je záhrada nedosiahnuteľným snom, ale tí, ktorí nejakú vlastnia, by určite súhlasili s tvrdením, že nie je to vždy med lízať. Vyžaduje si totižto neustálu starostlivosť, 12 mesiacov do roka. Každé ročné obdobie má svoje úlohy - sadenie kvetov na jar, kosenie trávnika v lete a počas jesene... Nuž, to vám prezradíme v tomto článku.
Kedy začať s prípravou záhrady na zimu?
Vo všeobecnosti platí, že najlepším obdobím na prípravu záhrady na zimu je október až november. Klimatické podmienky ale nie sú rovnaké každý rok, preto určite vnímajte aj počasie a sledujte, čo ukazuje teplomer. Malo by sa to totižto udiať ešte pred prvými mrazmi. Prízemného mrazu sa síce až tak veľmi nemusíte báť, záhradné práce pod bodom mrazu sú však rizikové kvôli poškodeniam.
Príprava trávnika na zimu
Aj keď sezóna grilovačiek je už preč, kosačku ešte neodkladajte na zimný spánok. O trávnik sa starajte aj naďalej až dovtedy, kým očividne rastie. Odrezky trávy odstráňte, rovnako ako opadané lístie – s príchodom vlhkého počasia by sa v týchto rastlinných zvyškoch mohli usadiť plesne a iné škodlivé huby. Keď už máte hrable v rukách, pokyprite trošku i pôdu.
Pre zvýšenie pH hodnoty pôdy môžete na trávnik vysypať vápnik, ale tento krok nie je povinný. O 6 týždňov, pre lepšiu schopnosť regenerácie a zvýšenie vitality, ešte naposledy v danom roku môžete použiť hnojivo.
Príprava rastlín na zimu
Rastliny v tomto kontexte môžete primárne rozdeliť na mrazuvzdorné a tie, ktoré sú na mráz citlivé. Prvá skupina dokáže bez poškodenia prežiť menšie alebo aj väčšie mrazy, do druhej kategórie patria tie rastliny, ktoré sa v intenzívnych mrazoch poškodia a na jar potom už nemusia vyrašiť. Zabezpečte, aby ste ich premiestnili na chránené a teplejšie miesto alebo ich správne zakryli. Ak sú zasadené v kvetináčoch, nebudete mať ťažkú úlohu. V naozaj tvrdom zimnom počasí by však aj tie odolnejšie rastliny mali byť chránené, napríklad fóliou.
Mohlo by sa zdať, že jedine stálozelené rastliny – ako jediné – si nevyžadujú žiadnu ochranu. Nie je to však úplná pravda. Nebude na škodu skontrolovať ich a dokonca poskytnúť im ochranu ľahkou a priedušnou látkou, keď teplota klesne pod bod mrazu aj cez deň.
Ak by ste jar radi privítali aj krásnymi farebnými kvetmi, ešte pred zimou vysaďte cibuľoviny, napríklad obľúbené narcisy alebo tulipány. Nie je to nič komplikované. Pomocou rýľa vyhrabte v pôde jamku vo veľkosti cibule, ktorej hĺbka bude dvojnásobku jej priemeru.
Príprava záhradného náradia na zimu
Aj záhradné náradie má svoju sezónu. Veď nástroje na rastliny používate len vtedy, keď sú aj rastliny. Na jeseň všetko dôkladne očistite, odstráňte nielen špinu, ale aj hrdzu. To, čo je poškodené opravte a obrúste to, čo je tupé. Pýtate sa, že aký to má zmysel? Okrem toho, že návrat do záhradnej sezóny bude jednoduchší, predlžíte aj životnosť náradia.
Zdroj fotiek: Pexels
Pridať nový komentár